Zalogowany jako: .   Wyloguj się

Jak wywabić tłuste plamy?

Zobacz artykuły na temat:tłuszcześrodki czystościpranieubiór
Tłuste palmy to częsty problem. Na szczęście istnieje wiele skutecznych domowych sposobów na ich wywabienie. Mąka ziemniaczana, benzyna lub alkohol przy odpowiednim zastosowaniu poradzą sobie z najbardziej uporczywymi plamami. Sprawdź jak pozbyć się tłustych plam!

Tłuste plamy to chyba najczęstszy i najbardziej uciążliwy rodzaj zabrudzeń. Zazwyczaj powstają podczas jedzenia. Ilość produktów spożywczych na bazie tłuszczu jest ogromna: majonez, masło, wszelkiego rodzaju sosy, mięsa, ciasta, sery itd.

Istnieje kilka sposobów wywabiania tłustych plam po tego rodzaju produktach. Zazwyczaj metodę usuwania plam należy dostosować do rodzaju tkaniny, aby nie zniszczyć ubrania.

Zobacz także: Usuwamy plamy z antyperspirantu

fot. Fotolia

Metody usuwania tłustych plam

Bardzo dobrym sposobem na tłuste plamy jest mąka ziemniaczana - plamę należy posypać, pozostawić kilka minut, a następnie wyczyścić szczotką lub wypłukać w ciepłej wodzie.

Polecamy: Domowe sposoby na plamy na ubrankach dziecięcych

Wywabianie plam za pomocą maki ziemniaczanej jest bardzo skutecznym sposobem, zarówno do stosowania na tkaninach delikatnych - jedwabnych, wełnianych, jak i zwykłych - bawełnianych lub sztucznych.

Mąkę ziemniaczana można zastąpić talkiem, sproszkowaną kredą lub pianką morską (septolitem)

Innym, równie dobrym, sposobem na tłuste plamy jest zastosowanie benzyny. Pod zaplamione miejsce należy podłożyć papierowy ręcznik lub ligninę, po czym plamę delikatnie pocierać wacikiem nasączonym benzyną. Po całej procedurze tkaninę należy wypłukać w ciepłej wodzie.

Ta metoda usuwania tłustych plan przeznaczona jest szczególnie do tkanin wełnianych, jednak sprawdzi się również w przypadku innych rodzajów tkanin - bawełnianych i sztucznych.

Polecamy również:  Jak usunąć plamy z tuszu do rzęs?

Stare tłuste plamy można usunąć za pomocą rozpuszczalnika. Procedura podobna jak przy wywabianiu plam  przy użyciu benzyny. Jeśli jednak zdecydujesz się na usuwanie plam rozpuszczalnikiem na kolorowych tkaninach, należy najpierw zrobić próbę w niewidocznym miejscu i sprawdzić czy kolor nie wyblaknie.

Innym sposobem na zaschnięte tłuste plamy jest alkohol. Najpierw należy namoczyć ubranie w wodzie, a następnie plamę zwilżyć alkoholem. Ewentualnie można przygotować roztwór spirytusu z kilkoma kroplami octu, i tę mieszankę wcierać w plamę.

Jeśli domowe sposoby zawiodą, wtedy warto sięgnąć po chemiczne odplamiacze lub wybielacz.

Przeczytaj też: Jak prać i prasować - przydatne rady


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Jak prać i impregnować zimową odzież sportową?

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 44
dodano: 13:06 2016-05-23 przez: ~gość (83.9.*.*)
Gówno dupa i kamioeni kupa GŁOMBY
dodano: 13:06 2016-05-23 przez: ~gość (83.9.*.*)
Gówno dupa i kamioeni kupa GŁOMBY
dodano: 12:43 2015-12-15 przez: ~gornelka (195.150.*.*)
Ja jam mam mocno zatluszczone rzeczy - a przy malych dzieciach jest to czesto to oddaje ciuchy do pralni.. mam taka jedna ulubiona - bardzo rzetelna firma i super jakosc uslug - http://fresh-clean.com.pl/ , nie ida na ilosc tylko zdecydowanie na jakosc :)
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter